Nabídka filmů
Nabídka námi promítaných filmů je široká a tak věříme, že si z ní vyberete. K filmům nabízíme zadarmo také Bonusy.
Novinka - Pátrání po mimozemském životě
50 min, pro 5.-9. třídu ZŠ, SŠ a dospělé
Film zkoumající častou a dlouhodobou otázku lidstva: Jsme ve vesmíru sami? Po tisíciletí naši předkové sledovali hvězdy a ptali se na původ a povahu toho, co viděli. Ještě dnes si klademe tyto otázky, protože víme, že vesmír je nekonečné místo se stovkami miliard hvězd, planet a galaxií. Země je zatím jediná planeta, o které s jistotou víme, že je na ní život. Na začátku nás film seznámí se základními souhvězdími, vznikem života na naší planetě, prvky potřebnými pro život, DNA, nezbytností vody a dalších nutných podmínek pro vznik života. Budeme hledat život na jednotlivých planetách a některých měsících v naší Sluneční soustavě a podrobněji se podíváme na zkoumání Marsu. Popíšeme si způsoby hledání exoplanet, podíváme se na nejnovější výzkumy v oblasti exoplanet s jejich možnými podmínkami pro vznik života, popustíme uzdu fantazie při zkoumání forem mimozemského života a inteligence v jiných slunečních soustavách a možnostmi vzájemného kontaktování.
Novinka - 3-2-1 - Start!
35 min, pro děti od 4 do 11 let
Dobrodružný animovaný film o odvaze a důvtipu, které musíte mít, abyste se dostali do vesmíru a zpět. Křeček Elon je vědec, který žije na smetišti. Snaží se zapadnout do místní komunity, ale nikdo ho nebere vážně. Jeho vědecké experimenty často selhávají. Jednoho dne Elon uslyší náraz. Na své zahradě najde kráter a uvnitř poškozeného mimozemského robota. Elon opraví robota a zjistí, že spadl z mezihvězdné lodi, která se chystá odletět pryč. Zvládne se robot vrátit na svou loď? Zjistíme to. Připravte se 3-2-1 - Start!
Novinka – Cosmix
14 minut, od 6 let
Krátký animovaný film je z produkce brněnského planetária. Přemýšleli jste někdy, jak astronauti vykonávají svou práci? Po zhlédnutí filmu Cosmix vám to bude naprosto jasné! Zjistíte, jak probíhá kosmický let a jak se na něj kosmonaut musí připravit. Poletíme na Mezinárodní vesmírnou stanici! Ale nebojte se, nebudeme vás nudit technickými detaily. Naučíte se spát ve vesmíru, vařit kosmické jídlo, používat kosmickou toaletu a mýt se ve vesmíru. A nakonec se vrátíme zpět na Zemi. Připoutejte se!
Novinka – Neuvěřitelné Slunce
11 minut, od 7 let
Krátký film z produkce Hvězdárny a planetária Brno, kde nás seznámí s pozorováním Slunce, jeho aktivitě a s tím souvisejícími vlivy na naši zemi. Každou sekundu Slunce vyzařuje milionkrát více energie, než svět spotřebuje za jeden rok. Odkud pochází takové obrovské množství energie? Díky skutečným snímkům pořízeným Observatoří sluneční dynamiky a zpracovaným pokročilými matematickými metodami objevíte skutečnou povahu Slunce a zjistíte, že není zdaleka tak klidné, jak se zdá na první pohled. Sluneční erupce, sluneční skvrny a výrony koronální hmoty ovlivňují naši planetu tím, že produkují působivé polární záře, ale také poškozují distribuční sítě a komunikační satelity.
Evropa pod hvězdami
32 minut, česky, anglicky
Film Evropa pod hvězdami vezme diváky na výpravnou cestu do zákulisí nejproduktivnější pozemní observatoře na světě, aby poodhalili tajemství a barevnou krásu vesmíru, galaxií, komet, černých děr, exoplanet, upířích hvězd, temné hmoty a energie, oblastí vzniku hvězd a planet. S Evropskou jižní observatoří objevíte příběh pozorování hlubokých a skrytých tajemství vesmíru, historii budování a provozu nejvýkonnějších pozemních dalekohledů na Zemi. Film se věnuje nalezení nejlepších míst na světě pro pozorování oblohy, stavbou a funkcí dalekohledů – HARBS, MTT, VLT, ALMA, VISTA, ELT a jaké tajemství vesmíru astronomům odhalují.
Červená Karkulka
Pro děti v MŠ a žáky první a druhé třídy ZŠ, délka 33 minut - dabing: česky
V návaznosti na klasickou pohádku o Červené Karkulce byl vytvořen kreslený didaktický příběh, ve kterém si děti mohou zopakovat osvojené znalosti a dále si je rozšířit na základě nových atraktivních forem vyučování v raném dětském vzdělávání. V rámci příběhu o Červené Karkulce se děti seznámí s těmito pojmy: roční období, světové strany, souhvězdí, Polárka, počasí, dopravní prostředky, klasická řemesla, zvířata. Dokonce budou cestovat v čase do období dinosaurů, doby kamenné, železné a starověkého Egypta. Nakonec se vydají cestovat s Červenou Karkulkou po Sluneční soustavě.
Slunce naše živá hvězda
Pro žáky od 4. třídy ZŠ a studenty SŠ, délka 25 minut - dabing: česky, anglicky
Slunce svítí na náš svět čtyři a půl miliardy let. Světlo, které ohřívá naši pokožku dnes, cítil každý, kdo kdy na Zemi žil. Je to naše nejbližší hvězda a síla naší planety, zdroj energie, řídí naše počasí a celý život. Přechod slunečního ohnivého disku po obloze - den za dnem, měsíc po měsíci - byl jediný způsob, jak sledovat čas pro nespočet minulých civilizací. Slunce je 500 krát masivnější než všechny planety Sluneční soustavy dohromady. Objevte tajemství naší hvězdy a shlédněte nikdy předtím neviděné obrazy povrchu Slunce. Seznamte se se vznikem Slunce a Sluneční soustavy, jejím vývojem a zánikem, historií pozorování Slunce a jeho uctíváním, jeho vlivem na vznik a vývoj života na Zemi, ději na Slunci, s procesy závislými na Slunci jako je polární záře, fotosyntéza, solární energie a mnoho dalšího.
Lucia – Polaris 2
Pokračování úspěšného příběhu ledního medvěda a tučňáka z pořadu Polaris. Nejdříve podniknou vesmírnou cestu na palubě rakety Polaris, aby odhalili záhadu polární záře. Za tajemstvím padajících hvězd se společně s kolibříkem Lucií vydají na další bláznivé dobrodružství na Měsíc, dále mezi planetky do oblasti mezi Marsem a Jupiterem a nakonec přistanou na povrchu jedné komety. Hlavní představitele opět jedinečným způsobem namluvili Richard Genzer a Michal Suchánek.
Fantom vesmíru – lovec temné hmoty
Tento film doplní žákům a studentům poutavým a atraktivním způsobem vědomosti o učivu, které se zatím do učebnic nedostalo. Fantom vesmíru nám vysvětlí, co je temná hmota, poodhalí nám její tajemství a vysvětlí nám projevy její existence. Navštívíme různá světová výzkumná střediska, kde se snaží zkoumat subatomární částice a mezi nimi i částice tvořící temnou hmotu. Podíváme se na velký třesk a vznikající vesmír, historii odhalování a zkoumání temné hmoty - záhadné substance, jež tvoří většinu vesmíru. Phantom of the Universe je novým programem pro planetária, který zaujme publikum v oblasti hledání a zkoumání temné hmoty.
Kosmonautika pro děti
Pro děti v MŠ a žáky prvního stupně ZŠ, délka 30 minut - dabing: česky
Vydejte se s námi za vesmírným dobrodružstvím a dozvíte se zajímavosti o historii kosmonautiky, prvních sondách, zvířatech vyslaných do vesmíru, prvních kosmonautech ve vesmíru a na Měsíci. Zjistíte, z jakých částí se skládá kosmická loď nebo jak pracují, spí a žijí kosmonauti na vesmírné stanici. Seznámíme vás s úspěchy při objevování planet Sluneční soustavy a vesmíru.
Rossetta
Pro žáky 5-9. třídy ZŠ a SŠ, délka 30 minut - dabing: česky
Uvádíme nový filmy o revoluční misi sondy Rosetta, která měla za úkol se přiblížit a přistát na kometě Churyumov-Gerasimenko. Komety jsou tajemné a zároveň nejrozlehlejší objekty naší Sluneční soustavy. Ve filmu uvidíte desetiletou výpravu meziplanetární sondy Rosetta, co se snaží prozkoumat kometu a přistávací pouzdro Philae, které se pokusí přistát na povrchu jádra komety. Jak to dopadne a zda pouzdro úspěšně přistane, se dozvíte v našem mobilním Planetáriu Morava.
UKÁZKA: https://www.youtube.com/watch?v=_-JcdajQIp8
Polaris
Pro děti MŠ a žáky ZŠ, délka 29 minut - dabing: česky
V současnosti nejúspěšnější film světových planetárií, skvěle dabovaný dvojicí Genzer a Suchánek. Příběh vypráví o setkání polárního medvěda a zcestovalého zvídavého tučňáka. Tím odstartuje jejich velké dobrodružství, ve kterém společnými silami přestaví starou ponorku na vesmírný koráb, v němž poletí do vesmíru, kde zažijí stav beztíže, zjišťují, jak se Země pohybuje a prozkoumají prstence Saturnu. Tento rodinný film je vhodný pro děti v mateřské škole a žáky prvního stupně základní školy.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu)
Holčička, která chodila vzhůru nohama
Pro žáky MŠ a první třídy ZŠ, délka 30 minut - dabing: česky nebo anglicky
Příběh vypráví o zvláštní dívce, která sestoupila z duhy a chodí po našem světě vzhůru nohama, což je jinak než všichni ostatní. Snaží se najít přátele a seznamuje se s různými živočichy, kteří žijí jak na zemi, tak ve vodě. Zjišťuje, proč se mění Měsíc, proč nejsou všude v noci vidět hvězdy a co jsou to souhvězdí. Pro svůj zvláštní způsob chůze, pohlíží jinak na všechno kolem. Pro svoji odlišnost má problém se začlenit mezi ostatní. V současné době, kdy se do praxe zavádí integrace a inkluze je tento pořad velmi aktuální.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu.)
Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=PFeMqNPgzhE
Temná hmota
Pro žáky 7. – 9. tříd ZŠ a SŠ, délka 20 minut - Pořad je vytvořený ve spolupráci s NASA, dabing: česky
Film "Temná hmota" poodkrývá tajemství stejnojmenné formy hmoty, jejíž hmotnost je 5 krát větší než hmotnost běžné nám známé hmoty ve vesmíru. V současné době studium temné hmoty je nejaktuálnějším úkolem astrofyziky. Jeho vyřešení nás povede k porozumění tajemných procesů probíhajících v životě vesmíru během miliard let. Ve srovnání těchto věcí je lidský život jen nepatrný okamžik a nyní máme šanci odhalit tato tajemství s pomocí vědy.
Programem provází Dr. Alan Duffy, mladý zkušený astronom z Mezinárodního výzkumného centra pro radioastrono-mická studia na University of Western Australia. Společně se dozvíme o tom, jak důležité je pro zkoumání této nové oblasti výzkumu radioteleskop ASKAP, nově postavený v západní Austrálii.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu.)
Jak Měsíc putoval ke Slunci
Od 3 do 10 let, délka promítání 35 minut, dabing: česky nebo rusky
Pohádkový příběh o tom, proč Měsíc na obloze mění svůj tvar, jaká jsou na obloze souhvězdí a co je zvěrokruh ve starověkém pojetí.
Měsíc v pohádce putuje po nebeské sféře – zvěrokruhu, protože se rozhodl, že by chtěl spatřit Slunce. Při svém putování zažívá různá dobrodružství a potkává několik moudrých rádců – setkává se s dvanácti znameními, která mu pomáhají jít správnou cestou za Sluncem. Po třpytící se cestě hvězdnou oblohou se s ním dějí zajímavé proměny, Měsíc mění svoji tvář.
Tvůrcům se podařilo jednoduchým způsobem vysvětlit i složitější jevy astronomie, které na nebi pozorujeme. Tuto filmovou pohádku lze použít při výuce a vysvětlování fází Měsíce při otáčení Země kolem Slunce.
(K dispozici jsou omalovánky znamení zvěrokruhu.)
Astronomie - 10 kroků k nebi
Od 7 let, délka promítání 25 minut, dabing: česky, rusky nebo anglicky
"Astronomie" - je program, který vám řekne o základech této vědy, jejího původu, historii a milnících. V průběhu vyprávění bude zodpovězeno mnoho otázek, jako je umístění hvězd na obloze, struktura souhvězdí a Sluneční soustavy a tak dále. Film pojednává o pozorování hvězd od počátku lidstva po současnost. Je zde popsáno několik legend o vzniku některých základních souhvězdí, ukazuje a vysvětluje, co je zvěrokruh, kde najdeme Polárku a jak určíme polohu hvězd. Seznámíme se se vznikem kalendáře na základě pohybů nebeských těles i s tím, jak se měnily v průběhu věků názory na Sluneční soustavu a nebeskou sféru podle Aristotela, Ptolemaia, Galilea, Koperníka až po současné objevy ve vesmíru pomocí Hubblova teleskopu.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu.)
Astronomie pro děti
Od 5 do 11 let, délka promítání 35 minut, dabing: česky
Příběh je pohádkovým cestováním Sluneční soustavou kouzelným raketoplánem. Děti provází dvě kreslené postavičky, trpaslík Zvídálek a jeho přítel trpaslík Vševěd. Děti se dozví, jak je veliké Slunce, jak dlouho bychom museli od Země ke Slunci cestovat. Trpaslík děti poučí, že rychlejší než letadlo a raketoplán je paprsek světla. Děti se dozví, co by se stalo, kdyby Slunce přestalo svítit, jaká je teplota uvnitř a na povrchu Slunce a jak je těžké. Zvídálek se Vševědem kouzelným raketoplánem zkoumají, jak to vypadá na ostatních planetách Sluneční soustavy a dozví se i něco málo o souhvězdích.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu.)
Ukázka: https://www.youtube.com/watch?t=75&v=LDG3MmUzlxY
Ze Země do vesmíru
Pro žáky 5. – 9. tříd ZŠ, SŠ, délka promítání 30 minut, dabing: česky, rusky, anglicky, německy, francouzsky, španělsky, italsky, rumunsky, japonsky, turecky nebo hispánsky
Ve filmu se seznámíme se Sluncem a jednotlivými planetami Sluneční soustavy, některými zajímavými měsíci a planetkami, pásy asteroidů a komet. Dále se podíváme na různé tipy galaxií, mlhovin a hvězdokup. Ukážeme si vznik a zánik hvězd. Seznámíme se s historickými názory na vesmír a vývojem pozorování oblohy do současnosti.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu.)
Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=NFwRHMSTdFA
Zpátky na Měsíc. Navždy
Pro žáky 4. – 9. tříd ZŠ a SŠ, délka 25 minut, dabing: česky, anglicky nebo rusky
Pořad je vytvořený v rámci grantu NASA
Je to již více než 50 let, kdy lidé opustili povrch Měsíce. Tehdy se domnívali, že se brzy vrátí a Měsíc kolonizují. Avšak to se nestalo. Nejdříve se podíváme na průkopnické výpravy k našemu nejbližšímu kosmickému sousedovi. Dozvíme se, z jakého důvodu je důležité Měsíc studovat a jaké podmínky panují na jeho povrchu. Měsíc je náš nejbližší vesmírný soused a má obrovské množství nerostného bohatství. Pokud dokážeme kolonizovat Měsíc, můžeme dále pomýšlet na kolonizování ostatního vesmíru.
Přechod Venuše přes Slunce pro ZŠ a SŠ
Pro žáky 6. – 9. tříd ZŠ a SŠ, délka 27 minut, dabing: česky nebo anglicky
Tento film se věnuje velmi vzácnému jevu, který se uskuteční až v roce 2117. Nejprve si vysvětlíme pojmy syzygium a konjunkce. Dále si ukážeme zatmění Slunce a následně se budeme věnovat přechodu Venuše přes Slunce. Tento jev jsme mohli sledovat v roce 2012 a na příští si musíme počkat do 11. prosince 2117.
Podle tohoto úkazu v letech 1761 a 1769 byla poprvé vypočítána vzdálenost Země od Slunce – tedy astronomická jednotka (AU). Nakonec se podrobněji podíváme na Slunce a Venuši a dozvíme se o nich několik základních věcí.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu.)
Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=9ULaEk7oWH0
IBEX - Hledání hranic Sluneční soustavy
Pro žáky 5. – 9. tříd ZŠ a SŠ, délka 25 minut - Pořad je vytvořený v rámci grantu NASA, dabing: česky, anglicky nebo rusky
Staňte se součástí vědeckého týmu, který zkoumá hranice mezi Sluneční soustavou a okolní galaxií. Film IBEX představuje misi NASA IBEX (Interstellar Boundary Explorer). Během promítání se diváci dozvědí, jak družice IBEX v kosmickém prostoru sbírá atomy hmoty, které nám pomohou určit hranice sluneční soustavy. Seznámíte se a proletíte se celou Sluneční soustavou až ne její okraj. Tento film je určen těm, kteří mají zájem o výzkum vesmíru a chtějí o něm získat další informace. Ve filmu spolu hovoří dva zvídaví mladí lidé. Jejich rozhovor doprovází komentáře vědců a inženýrů, kteří se účastnili programu IBEX a družici sestrojili.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu.)
Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=oqwRQgZEOeY
Dvě sklíčka aneb historie hvězdářství
Pro žáky 4. – 9. tříd ZŠ a SŠ, délka 25 min., dabing: česky, anglicky nebo rusky
Film žáky seznámí s historií vzniku hvězdářského dalekohledu, se slavnými hvězdáři, kteří s ním pracovali a historií objevů , který tento přístroj umožnil. Virtuálně zavítají do největší hvězdářské observatoře světa v Kalifornii v USA.
Filmem provází dva zvídaví studenti, kteří pozorují oblohu dalekohledem a povídají si se svou učitelkou astronomie. Ta jim přibližuje historii objevu hvězdářského dalekohledu, zajímavosti a objevy, které díky němu byly uskutečněny a také vypráví o významných vědcích jako byl Galileo, Newton, Huygens, Hubble a dalších. Ve filmu je mnoho zajímavostí a pozorování astronomických jevů.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu.)
Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=c_vRdUNPD7Y
Krtci – Co je tam nahoře?
Dvoudílný od 3 do 10 let, 1.díl 17 min., 2.díl 18 min., dabing: česky nebo rusky
Pohádka o krtku Platónovi, který žije v zemi pod skálou. Je zvědavý a bystrý a tak ho zajímá proč Slunce, které vidí v malém otvoru ve skále, někdy svítí a někdy ne. Rodiče mu jednou dovolí, aby se šel podívat ven, tak se vydá na povrch země se svým učitelem Sokratem a třemi kamarádkami žížalami objevovat nepoznané – proč je na Zemi den a noc, proč Měsíc mění svůj tvar a proč ve městě nelze dobře vidět hvězdy. Film je veselý plný písniček a pomáhá rozvíjet představivost dětí a vysvětlit poutavě jevy astronomie.
(K dispozici jsou omalovánky s náměty z filmu.)
Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=ilHEpBw4278
Bonusy k filmům - zdarma
V případě zájmu lze z několika bonusů sestavit program v délce vyučovací hodiny.
Vesmírné vzdálenosti
Pro děti a žáky od 5 do 15 let MŠ a ZŠ, délka 13 minut - česky, anglicky
Tento krátký film je věnován měření vzdálenosti ve vesmíru. Na měření vzdálenosti ve vesmíru používáme astronomické jednotky, které jsou jiné než běžně používané. Nejrychlejší ve vesmíru je paprsek světla, proto jej využíváme pro měření vzdáleností ve vesmíru. Film se zabývá vzdálenostmi nejen v naší Sluneční soustavě, ale i měřením vzdáleností v celém námi pozorovaném vesmíru.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu.)
Vesmírné tvary - bonus
Pro děti a žáky od 3 do 10 let MŠ a ZŠ, délka 9 minut - česky, anglicky
Planety, Slunce, Měsíc mají tvar koule, jiné tvary mají oběžná dráha Měsíce kolem Země, prstence Saturnu nebo naše Sluneční soustava. Zároveň se žáci seznámí s těmito vesmírnými útvary.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu.)
Nebeské hodiny
Pro děti a žáky od 5 do 12 let MŠ a ZŠ, délka 5 minut - česky, anglicky
Film nám ukazuje, jak život člověka se řídí nebeským mechanismem -pohybem planet a Měsíce. Náš kalendář i hodiny jsou odvozeny od pohybů nebeských těles. Země se otáčí kolem své osy, Měsíc zase kolem Země a planety Sluneční soustavy kolem Slunce. Vše podléhá zákonu gravitačních sil, který objevil Isaac Newton.
(K dispozici jsou pracovní listy k filmu.)
Světelná echa
Krátký obrazový film /5 min./ o pozorování mlhovin, supernov a dalších vesmírných objektů v hlubokém vesmíru Hubblovým teleskopem.
Ztráta hvězd
Pro děti a žáky od 5 let MŠ, ZŠ i SŠ, délka 8 minut česky, anglicky
Tento krátký americký film se zabývá problémem světelného znečištění a nabízí tři jednoduché kroky, které můžeme udělat k jeho snížení. Hvězdné nebe mizí, protože světelné znečištění postupně maže pohled do hlubin vesmíru. To ohrožuje nejen astronomii, ale i volně žijící živočichy v přírodě a má vliv na lidské zdraví. Města zářící žlutým světlem jsou jasně viditelné z oběžné dráhy. Pořad poukazuje na problémy způsobené světelným znečištěním zejména zhoršením viditelnosti na noční obloze. Film představuje divákům důležitost tohoto problému a jednoduché řešení navržená autory filmu ke snížení světelného znečištění. Pokud se budeme společně snažit, můžeme vrátit na svou planetu hvězdnou oblohu!
Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=Fgtue8q_HQ4
Cesta do centra Mléčné dráhy
Pro žáky 5. – 9. tříd ZŠ a SŠ, délka 7 minut - dabing: česky nebo rusky
Cestu do centra Mléčné dráhy začínáme v chilské poušti Atakama, kde je umístěn nejmodernější teleskop na světě, který vidí nebe čtyři miliardy krát lépe než lidské oko. Uprostřed naší galaxie je mohutná černá díra, která je čtyři miliony krát hmotnější než naše Slunce. Dále se podíváme do centra Mléčné dráhy přes infračervené zobrazení radioteleskopu Vista, který rozptýlí prachová mračna, a uvidíme 84 milionů hvězd.